Kevät 2026 asiakasinfo

Arvoisa lukijani ja asiakkaani,

Turvallisuus, turvallisuus, Turvallisuus – vähän kuin ennen hoettiin Venäjä, Venäjä, Venäjä.


Olen ollut seminaareissa ja kokouksissa joissa korostuu turvallisuus eri kantilta katsottuna. Se on ollut ihan fyysistä turvallisuutta, verkon kautta tapahtuvaa turvattomuutta tai jopa sotaan liittyviä asioita. Kaikissa korostuu ihmisten huoli yhteiskunnan perusteisiin, kriittisiin toimintoihin ja siitä miten väärinkäytökset ja erilaiset huijaukset yleistyvät digitaalisessa maailmassa normaalin kanssakäymisen lisäksi.

Epävarmuus on tämän hetken tunnusmerkki. Valtiollinen aseellinen konflikti on myös yksi merkittävimmistä lyhyen aikavälin riskeistä. Yhteiskunnallinen jakaantuminen sekä mis- ja disinformaatio nostavat päätään ja kansainväliset riskit realisoituvat eri tavoin. Vielä pidemmällä aikavälillä ympäristöasiat ja globaali epävakaus nostavat päätään.

Maailman epävarmuus näkyy vuonna 2026 maalla, merellä, ilmassa, avaruudessa ja kyberissä. Näistä erityisesti kybermaailman uhat ovat maasta, valtioista ja jopa maanosista riippumattomia ja ovat siten käytännössä koko maapallon ongelma. Varautuminen tarkoittaa tänä päivänä ennakkoon valmistautumista erilaisiin häiriö- ja kriisitilanteisiin sekä poikkeusoloiihin.

Suomen kannalta jopa jäämeren valtapeli aiheuttaa kysymyksiä. Millaista kilpailua käydään arktisen alueen hegemoniasta – mukaan ovat tulleet mm. Grönlanti, Huippuvuoret sekä Norjan ja Suomen pohjoisosat ja niiden merialueet. Venäjän sotilaallinen voima on tullut suuremmaksi ja vaikka Ukraina on pääsuunta, on myös Suomen itärajalla näkynyt joukkojen liikehdintää ja tiedustelua. Tästä syystä ei ole mitään tarvetta avata Suomen rajaa Venäjän suuntaan useampaan vuoteen vaikka sitä Etelä-Karjalassa osa haikaileekin kaupan takia. Pietarissa olisi viisi (5) miljoona henkilöä joista Hamina, Kotka, Lappeenranta ja Imatra ainakin ennen vuotta 2022 ovat saaneet merkittävästi tuloja ja samalla venäläisiä asiakkaita. Mutta turvallisuus ensimmäisenä, turvallisuus toisena ja turvallisuus kolmantena – turvallisuus, turvallisuus ja turvallisuus.

Onko sinulla aiheeseen liittyviä asioita? Voimme miettiä asiaa yrityksen kannalta eri tavoin.

Ota yhteyttä – Rohkeasti!

Turvallisuusterveisin Jari

Kertauksena – joulun 2025 asiat – ajankohtaisia edelleen

Eikö kiintolevy ja tietokoneesi lähde käyntiin? Onko ulkoinen media sellaisessa tilassa että sisältöä ei voi lukea?

Ilmainen pika-arvio

Tarjoamme ilmaisen pika-arvion yksittäisille kiintolevyille, SSD-levyille, tableteille ja muistitikuille/korteille, joiden takuusinetti on ehjä, eikä laitetta ole uudelleen formatoitu. Jos sinulla on joku muu tallennusväline, jätä meille yhteydenottopyyntö

Soita niin voin auttaa. Tai aloita palautusprosessi niin täytetään tiedot yhdessä.

Turvallisuus tulee entistä enemmän esille

Omalta osaltani elokuun loppupuolen 2025 kertausharjoituksissa oli lämpökameroista ja drooneista erinomaista infoa ja miten maailman politiikan ja naapurivaltioiden välisten suhteiden osalta olemme täysin eri tilanteessa kuin 1985, neljäkymmentä vuotta sitten.

Maavoimien uudistaminen seuraavan neljän vuoden aikana oli aiheena myös. Erityisesti rynnäkköpanssarivaunut etulinjassa ja miehittämättömät taistelutavat ovat suurella prioriteetilla. Ja ne ketkä syntyneet 1966 tai myöhemmin saavat jatkoaikaa 65 ikävuoteen asti reservissä siis tulevan lakimuutoksen kera.

Turvallisuuteen liittyvät asiat ovat nyt ajankohtaisia ja kysele lisää. Alla olevasta kertausharjoituksen kuvasta piti poistaa materiaalia koska turvaluokitellun aineiston jakamista sosiaaliseen mediaan vältetään myös kertausharjoituksissa.


Ukrainan ja Venäjän sodan alkamisen jälkeen vahvasti mukaan on toki tullut erilaiset suojatut tietoliikenneasiat ja eri järjestelmien pilvipalvelut koko ajan entistä enemmän. Valvontakamerat tulleet metsäasioiden ja riistakameroiden kautta ja itse asiassa tehty mielenkiintoisia järjestelmiä niiden avulla. Langaton WLAN ja sähkö antavat toki helpoimmat tavat valvonnalla, olkoon se sähköinen ovikello kameralla, palohälytin, häkävaroitin tai kulkuväylän hälytys. Mikäli tarvitaan akkuja tai SIM-kortillisia ratkaisuja niin niitä on tarjolla ja voidaan soveltaa.

Ota rohkeasti yhteyttä ja haastetaan toinen toisemme!

terveisin Jari

 
= = = =

jari.harju@doaudit.fi | +358 40 566 8833

DoAudit Oy  | Raatimiehenkatu 20 |  53100 Lappeenranta

www.doaudit.fi |  twitter.com/doaudit |  facebook.com/doaudit|  linkedin.com/in/jariharju

// erityistoimeksiannot // Microsoft 365 // Windows & Mac, tabletit ja älypuhelimet // IT auditointi // Computer Forensics